Morgen endet die Abstimmungsphase für den NAMA 2013. Die Nominierten sind:
http://indiancountrytodaymedianetwork.com/2013/05/08/nelly-furtado-tony-duncan-rickey-medlocke-radmilla-cody-boost-nama-2013-149275
ARTIST OF THE YEAR
Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne) – Hostiles & Renegades
Jana Mashonee (Lumbee) – Stay With Me Baby
Joanne Shenandoah (Oneida) – Lifegivers
Joseph FireCrow (Northern Cheyenne) – Night Walk
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior
Tony Redhouse (Navajo) – Release
BEST BLUES RECORDING
Compilation - Marc Brown & The Blues Crew
Dancing In The Rain – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
Sing It Louder – Cary Morin (Crow)
Songs Lived & Life Played - Murray Porter (Mohawk)
Soul Left Blind – Smokestack Lightning (Tohono O’odham)
Up From The Ashes – Mitch Walking Elk (Cheyenne/ Arapaho)
BEST COMPILATION RECORDING
A Tribute To Our Heros – Various Artists
Healing Winds – Various Artists
Native Circle Touch The Earth Festival – Various Artists
The Longest Walk: Reversing Diabetes –– Lorena Windfeather Navarez
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists
Written In Blood – Various Artists
BEST COUNTRY RECORDING
Ali Fontaine - Ali Fontaine (Ojibway)
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Living For the Sunny Days - Jim Boyd (Colville)
Forever - C-Weed Band (Metis)
Still No Good The John Redcorn Experience – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
The Foundation of Who I Am – Duster (Cowessess)
DEBUT ARTIST OF THE YEAR
Emmanuel Black Bear (Lakota) – Memories
Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami) - I Am Woman, Kwe
Ryan Little Eagle Molina (Lakota) – Straight From The Heart
Sinuupa (Inuit) – Culture Shock
Smoke/ RedHeadz (Yanktonai Sioux) - Smoke Native Amerikaz Most Wanted
Terry Strongheart (Cherokee) - Tears
DEBUT DUO OR GROUP OF YEAR
Big River Cree (Plains Cree) - The Old Way
Dawa (Hopi/Tohono O’odham) – A Joyful Defiant Tone
Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux) – Hear My Cry
Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree) – The Desire of Nations
Painted Raven (Cherokee/Choctaw) - Mirage
Polar Nation (Lenape/Cherokee) – Polar Nation
BEST FEMALE ARTIST
Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
Fawn Wood (Cree) – Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood
Kelly Jackson (Lac du Flambeau) – Spirit of a Woman
Callie Benett (Navajo) – Glorify
Radmilla Cody (Dine’) – Shi Keyah – Songs For The People
Terri-Lynn (Haida Nation) – New Journeys
BEST FOLK/AMERICANA RECORDING
D.R.U.M. - Wind Spirit Drum (Mic Mac/Lenapa/Cherokee)
Michael Bucher - Michael Bucher (Cherokee)
One Shot - Josh Halverson (Mdewakanton Dakota)
Reach Within – Howard Lyons (Mohawk)
Spirit of a Woman - Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
The She Wolf - Jimmy Lee Young (Maya)
BEST FLUTE RECORDING
Bryson Meyers (Chippewa/Cree) - White Elk Music Sounds of Heavan & Earth
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Flute Medicine
Joseph FireCrow (Northern Cheyenne) – Night Walk
Ryan Little Eagle Molina (Lakota) – Straight From The Heart
Terry Lee Whetstone (Cherokee) - Peace 2 Love
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior
BEST GOSPEL/INSPIRATIONAL RECORDING
A’BA - Cheryl Bear (Dene/Nadleh Whut’em)
Glorify - Callie Benett (Navajo)
Rain Holy Spirit Rain - Yvonne St. Germaine (Cree)
Simple Things of Life - Stan Summers (Paiute/Miwok)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
On The Silent Night - Sayani (Cherokee)
GROUP OF THE YEAR
Big City Indians (Navajo) - Tuwa
Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate) - Just Living The Blues
Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee) - Dancing In The Rain
Nake Nula Waun (Rosebud Sioux) – The Definition
Pipestone (Ojibwe) – Tribute To The Old Timers
Tha Tribe (Various) – Warriors in the Mist
HISTORICAL / LINGUISTIC RECORDING –
Celebrate - Kalan Wi (Salish)
Deers R Us - Deer Clan Singers (Tuscarora)
New Journeys - Terri-Lynn (Haida Nation)
Preserving The Heritage: Insights & Songs – Kevin Locke (Lakota/Anishinabe)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Tali - SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee)
BEST INSTRUMENTAL RECORDING
Native Colors: Homeland Nation Soundtrack - Rickey Medlocke (Lakota/Choctaw)
North West Voyage - Metis Fiddler Quartet (Metis)
Open Your Heart – Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee)
String Theory - Joseph Strider (Apache)
Tribal Fusion - Cal Silverfox (Apache)
Wind Dreamer – Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde)
BEST MALE ARTIST
Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo) – True Melodies Harmonized Songs From The Heart of Native America
JJ Kent (Oglala Lakota) – Owayanka Wastelo
Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde) - Wind Dreamer
Jim Boyd (Colville) – Living For The Sunny Days
Terry Lee Whetstone (Cherokee) - Peace 2 Love
Wayne Silas Jr (Oneida) – True Round Dance Songs
BEST NEW AGE RECORDING
Among The Ancients - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Earth Songs - Douglas Blue Feather & Danny Voris (Cherokee)
Journey - Gvwi (Cherokee)
Medicine Crow & The Sandhill Band - Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird
Release - Tony Redhouse (Navajo)
Walking From The Roots - Coyote Jump (Mescalero Apache)
BEST POP RECORDING
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Indian E - CC Murdock (Shoshone/Paiute)
Shawn Michael Perry & Only The Brave - Shawn Michael Perry (Salish/Myan)
Stay With Me Baby - Jana Mashonee (Lumbee)
Supernation - Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
The Art of Peace - Michael Jacobs (Cherokee)
BEST POW WOW RECORDING
The Old Way - Big River Cree (Plains Cree)
Drum Boy – Mistikwaskihk Napesis - Northern Cree (various)
Horse Dance – Mistation Simoowin - Cree Confederation (Cree)
Memories - Emmanuel Black Bear (Lakota)
Tribute To The Old Timers - Pipestone (Ojibwe)
Warriors in the Mist - Tha Tribe (Various)
BEST PRODUCER
Francois Couture – Yahndawa’
Gabriel Yaiva– Written In Blood
John Avila - Shawn Michael Perry & Only The Brave
Kelly Parker – The Old Way
Peter Blackwell - Homeland Nation Soundtrack
Stefan Galfas – Stay With Me Baby
BEST RAP/HIP HOP RECORDING
Alienated - Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe)
B of Dakota South Records – B of Dakota South Records (Yankton Sioux)
Love Me Down – Ralphael Deas (Apache)
Smoke Native Amerikaz Most Wanted – Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux)
The Definition - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
Trouble - Tha Native (San Manuel)
RECORD OF THE YEAR
Earth Warrior - Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa)
Lifegivers - Joanne Shenandoah (Oneida)
Shi Keyah – Songs For The People - Radmilla Cody (Dine’)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Supernation – Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
Tribute To The Old Timers - Pipestone (Ojibwe)
BEST ROCK RECORDING
A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
Find My Way - Saving Damsels (Navajo & Hopi)
Just Living The Blues – Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Forty Years - Original Xit Ox Boyz (Yazzie/Navajo)
The Joint Effect - The Joint Effect (Muscogee/Seminole/Cherokee)
Wrong Side of Salvation - Arcane Belief
SONG/SINGLE OF THE YEAR
Every Rez! - Johnny Oberly (Eastern Shashone)
God Bless The Whole World - Michael Jacobs (Cherokee)
Hear My Cry - Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux)
Lac du Flambeau Reservation – Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
Rez Bluez - Murray Porter (Mohawk)
Stay With Me Baby - Jana Mashonee (Lumbee)
SONGWRITER OF THE YEAR
Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
Cheryl Bear (Nadleh Whut’em) – A’BA
John McLeod (Cree) – Do It Anyway
Leon Skyhorse (Navajo) – Lost Tapes
Peter Sackaney (Constance Lake) - Where Love Belongs
Tash Terry & Elena Higgins (Navajo & Maori) – Grandmother Earth Grandfather Sky
BEST SPOKEN WORD RECORDING –
6 Directions – Janet Rogers (Mohawk)
Got Your Back - Janet Rogers and Alex Jacobs (Mohawk)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollect (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
I Know This Man - The Sampson Bros (Seneca)
Long Long Ago - The Story Tellers (Abenaki)
Preserving The Hertiage: Insights & Songs – Kevin Locke (Lakota/Anishinabe)
BEST TRADITIONAL RECORDING
Eastern Wind, Northern Lights - James Stephenson (Plains Cree)
Emotions - Randall Paskemin (Cree)
It’s A Love/Hate Thing - Dearly & Denny (Lakota Sioux/Menominee)
Shi Keyah – Songs For The People - Radmilla Cody (Dine’)
Tsionathonwisen - Akwesasne Women Singers (Mohawk)
Warfield Moose – Warfield Moose Jr (Lakota)
BEST SHORT FORM MUSIC VIDEO
A Tribute To Our Heros – CC Murdock
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Horses Thunder – Big City Indians
It’s About Time– Shane Yellowbird (Samson Cree)
Polar Nation - Polar Nation (Lenape/Cherokee)
Trouble - Tha Native (San Manuel)”
BEST LONG FORM MUSIC VIDEO
Desert Woman- Yolanda Martinez (Apache)
Frank Waln Common Man Nake Nula Waun - Randy Eriksen Films
Homeland Nation (Various) – Rickey Medlocke
Sacred Ground Extended – Michael Bucher (Cherokee)
The Making Of A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
Wicohan - Cody Blackbird (Cherokee)
BEST WAILA RECORDING
In Loving Memory – T.O. Combo (Tohonor O’odham)
Chapter Four – Juanios Boys & Familia (Tohono O’odham)
Lesson 1 – Mumsigo Tribe (Tohono O’odham)
Musicians In Harmony – Gertie & The T.O. Boyz (Tohono O’odham)
With All Our Love…Catherine Conde – Carl & Buddies (Tohono O’odham)
BEST WORLD MUSIC RECORDING
Celebrate - Kalan Wi (Salish)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Hostiles & Renegades - Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne)
Tuwa - Big City Indians (Navajo)
Written in Blood –Casper Loma Dawa/Various
Yahndawa’ - Andree Levesque Sioui, Akienda Laine, Franceis Couture (Huron)
NATIVE HEART
Michael Longrider – Endless Time
John Two Flutes Fields - Creekside
Scott Tweedie – Opening Sound
Steven Graves – Matter of Time
Sybille Hummingbird - Serenity
Terry Frazier – The Awakening